wtorek, 21 czerwca 2016

2 Dział – Układ Słoneczny –9.2. Zaćmienie Księżyca:


Zaćmienie księżyca jest zjawiskiem astronomicznym dość rzadkim, co sprawia że jest bardzo widowiskowy. Zaćmienie Słońca jest widoczne tylko na pewnym obszarze na kuli ziemskiej, natomiast zaćmienie Księżyca mogą oglądać wszyscy mieszkańcy Ziemi u których panuje noc. Zapraszam serdecznie na dalszą część postu J


Zaćmienie Księżyca:
 Jak już wiemy nasza planeta jej księżyc oraz Słońce są położone w jednej płaszczyźnie w przestrzeni kosmicznej. Czasem wiec się zdarza że będą w jednej linii. Gdy Słońce, Ziemia i Księżyc (dokładnie w tej kolejności) ustawią się w jednej linii dojdzie do zaćmienia Księżyca. Wtedy cień naszej planety zasłoni naturalnego satelitę. Księżyc świeci odbitym światłem Słonecznym, które pada na niego (część promieni pochłania a część odbija się i potem wpadają do naszych oczu dzięki czemu widzimy go, na takiej samej zasadzie widzimy wszystko) i część z niego się odbija. Jak cień naszej planety zacznie padać na niego zostanie przysłoniony i już nie docierają do niego promienie Słońca. Sam nie emituje światła i jak go nie odbija go to nie widzimy już go. Na niebie wygląda to tak jakby się chował za niewidzialny obiekt. Zjawisko to może trwać nawet 1 godzinę i 40 minut zaćmienie Słońca maksymalnie 8 minut.

Rodzaje zaćmień Księżyca:

Znamy 2 rodzaje zaćmień księżyca. Mogą być całkowite i niecałkowite. Całkowite występują wówczas gdy cień Ziemi przysłania całą tarcze Księżyca i wtedy ziemski księżyc jest niewidoczny lub niezwykle słabo widoczny. Niecałkowite natomiast występuje wywczas gdy cień Ziemi nie przysłania całej tarczy Księżyca i widać tylko wyraźnie fragment jego tarczy. W ciągu tysiąca lat ma miejsce 1543 zaćmienia naturalnego satelity w tym 716 całkowitych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz