środa, 22 czerwca 2016

3 dział – ciała niebieskie – 1.1 brązowy karzeł

     Witam was serdecznie. Dziś zaczynam pisać o ciałach niebieskich. Pierwsze z nich oczywiści będą gwiazdy. Oczywiście pominę też ciała niebieskie, które już opisałem. Dziś opiszę brązowego karła, choć on do końca nie jest gwiazdą. Raczej jest obiektem gwiazdopodobnym. Więcej o nim w treści postu na który zapraszam J

Najmniejsza gwiazda czy olbrzymia planeta?
     Brązowe karły nie łatwo jest do czegoś zaliczyć. Nie mogą być gwiazdami bo nie wypromieniowują energii powstałej w wyniku fuzji w ich wnętrzu polegającej na przemianie wodoru w hel. Tylko te największe brązowe są zdolne do fuzji deuteru (izotopu wodoru) w hel. Jednak tylko w początkowej fazie istnienia. I to jest właśnie powód dla których nie można ich zaliczyć do planet, bo planety nie są w ogóle do tego zdolne do fuzji. Tak wiec najprawdopodobniej będą to obiekty gwiazdopodobne. Są często nazywane „niewypałami”, „superplanetami” bądź „nieudanymi gwiazdami”.

                                                              Jak powstają brązowe karły?
     Brązowe karły najprawdopodobniej powstają jak zwykłe gwiazdy z tym że musza mieć mniej materii. Ich obłok molekularny kurczy się i rozgrzewa. W centrum powstaje protogwiazda w której rośnie temp w jądrze. Gdy wzrośnie na tyle by móc zaświecić własnym światłem staje się gwiazdą. Z tym że brązowy karzeł nie ma wystarczającej masy na to. Najczęściej tylko wypromieniowuje ciepło, które uzyskał. Tak wiec im jest on większy tym dłużej żyje. Zupełnie odwrotnie jak gwiazdy, które im są mniejsze tym dłużej żyją.

Jak umiera brązowy karzeł?
     Brązowy karzeł stygnie. Jest to powolne stygnięcie. Stygnie cały czas i w końcu stanie się czarnym karłem – ciemnym obiektem, który nie emituje światła końcowy produkt małych i średnich gwiazd. Brązowe karły nie przechodzą przez etap białego karła, tylko od razu stają się czarnymi karłami. Te ostatnie są na razie tylko hipotetycznymi obiektami bo wszechświat jest za młody by mogły powstać. Jednak tak się przewiduje bo biały karzeł nie może wiecznie świecić mając ograniczone resztki energii. Brązowy karzeł w końcu wypromieniuje całą energię. Wtedy staną się czarnymi karłami. To już ostatnie stadium gwiazdy.



Co jest brązowym karłem?
Obiekt, który ma masę od 12 do 80 mas Jowisza ( od 0.012 do 0.08 mas Słońca) jest zaliczany do grupy brązowych karłów. Te obiekty maja typ widmowy T. Świeci niezwykle słabo w świetle widzialnym co nadaje mu brązowy kolor. Najwięcej promieniowania z brązowego karła przypada na podczerwień (to co my odczuwamy jako ciepło). Takie obiekty mogą żyć nawet 10^11 lat. Wokół niektórych mogą krążyć planety. Jest niezwykle rzadko towarzyszem innej większej gwiazdy (takiej jak np. Śłońce), natomiast najczęściej występują one w układzie podwójnym – brązowy karzeł-brązowy karzeł.



Na dziś tyle dziękuję i zapraszam na następny post, który będzie o czerwonych karłach. Dziękuję i pozdrawiam J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz